Monday, January 5, 2015

Scor strâns la Târgu-Jiu. Calificarea se joacă la Sibiu

În primul meci al dublei dintre Energia Târgu-Jiu şi CSU Atlassib, contând pentru manşa tur a sferturilor Cupei României, gorjenii au dispus pe teren propriu de echipa antrenată de Miodrag Perisic cu scorul de 82-78 (16-24, 24-19, 23-15, 19-20).

Sibienii au început bine partida, adjudecându-şi primul sfert cu 16-24, pentru a se desprinde apoi la
20-33, dar gazdele au revenit spectaculos în joc, apropiindu-se la 40-43 până la pauza mare.

Pe val, băieţii lui Antonis Constantinides şi-au continuat ascensiunea şi în minutul 27 Giordan Watson a pus două puncte pe tabelă prin care ai săi au trecut în avantaj la 55-54. Jocul a continuat să curgă în favoarea Energiei până spre final, la 80-70. Oaspeţii au însă o răbufire pe ultima sută de metri şi parţialul de 2-8 care a stabilit rezultatul întâlnirii menţine ambele formaţii cu şanse aproape egale în cursa pentru Final Four.

Energia Târgu-Jiu: Watson 24 (3 recuperări, 9 pase decisive), Troupe 13, Milosevic 11 (11 recuperări, 1 pasă decisivă),  Karpelesz 11, Glyniadakis 11, Darby 10, Sullivan 2.

CSU Atlassib: Hurd 24, Lee 16, Seals 15, Johnson 9, Popa Calotă 8, Popovic 3, Lăpuşte 3.