Saturday, January 10, 2015

Steaua câştigă la Târgu-Mureş, dar "tigrii" merg în Final Four

BC Mureş a abordat returul cu Steaua CSM EximBank din sferturile Cupei României la adăpostul unui avantaj de 12 puncte după victoria înregistrată în capitală la scorul de 79-91. Bucureştenii s-au impus sâmbătă în "junglă" cu 88-94 (17-23, 28-22, 18-29, 25-20), dar succesul la 6 lungimi nu a fost de ajuns pentru a schima soarta calificării.

Cu cinci minute înainte de finalul întâlnirii, oaspeţii erau calificaţi în careul de aşi, tabela indicând plus 14 în favoarea lor la 72-86. Târg-mureşenii au gestionat însă bine ultimele minute şi au redus suficient din handicap pentru a nu pierde biletele spre semifinale.

BC Mureş: Adamovic 23, Peciukas 16, Dykes 13, Ceskovic 12, Ivanovic 9 (10 recuperări, 1 pasă decisivă), Lazăr 6, Barro 4, Polyak 1, Corpodean 1.

Steaua CSM EximBank:  Nicoară 27 (11 recuperări), Barac 21, Ikonic 14, Amis 13 (10 recuperări, 6 pase decisive), Everrett 9, Drăguşin 7, Dodoc 3.

Echipa antrenată de Srecko Sekulovic este astfel cea de-a treia formaţie care şi-a asigurat prezenţa în Final Four, după BCM Piteşti şi CSU Atlassib. Cea de-a patra semifinalistă se va stabili din dubla dintre CSU Asesoft şi BC Timişoara.