Saturday, January 24, 2015

U-Banca Transilvania se impune în fieful vicecampioanei

În partida care a inaugurat etapa a XVI-a a Ligii Naţionale, U-Banca Transilvania a câştigat vineri pe terenul vicecampioanei CSM Oradea cu scorul de 68-80 (11-19, 22-19, 17-24, 18-18).

Oaspeţii au început în forţă partida, desprinzându-se repede la 0-9 şi jocul a curs aproape cap coadă în favoarea echipei antrenate de Marcel Ţenter. Bihorenii au dat impresia că pot relansa meciul spre sfârşitul sfertului al treilea, când, de la 42-59, diferenţa de 17 puncte fiind cel mai are avantaj înregistrat în favoarea clujenilor, au reuşit un run de 8-0 prin care s-au apropiat la 50-59.

Mihai Silvăşan le-a stopat însă avântula dversarilor cu un coş de la mare distanţă pentru 50-62, scorul ultimei pauze, iar în ultimele zece minute formaţia vizitatoare a sprintat spre o victorie care nu lasă loc de comentarii.

CSM Oradea: Pantic 19, Krapic 17 (9 recuperări, 3 pase decisive), Subotic 16, Vlahovic 6, Corpodean 3, Lupusavei 3, Dillon 2 (4 recuperări, 8 pase decisive), Nuhanovic 2.

U-Banca Transilvania: Hargrove 22, Barnette 15, Silvăşan 12, Mandache 12, Turner 8 , Lalovic 7, Baciu 2 (8 recuperări), Jones 2.