Monday, January 5, 2015

"Urşii" au jucat entuziasmant, dar BCM Piteşti a rezolvat victoria în sfertul al patrulea

În manşa tur din cadrul fazei sferturilor Cupei României, Timba Timişoara a cedat pe teren propriu în faţa argeşenilor de la BCM Piteşti cu scorul de 77-87 (21-24, 21-21, 17-11, 18-31).

Gazdele au început excelent partida şi au condus repede cu 8-0, dar echipa antrenată de Hristu Şapera a dat o replică tăioasă, întorcând situaţia de pe tabelă şi adjudecându-şi primul sfert cu 21-24.

Bănăţenii nu s-au speriat şi după un sfert al doilea în care s-au menţinut în coasta formaţiei adverse, la revenirea de la vestiare "urşii" au preluat frâiele jocului pentru a conduce la ultima pauză cu 59-56. Simţind pericolul, oaspeţii au turat toate motoarele şi au reuşit un parţial de 18-31 prin care îşi asigură un retur destul de liniştit, la adăpostul unui avantaj de 10 puncte.

Principalul artizan al victoriei piteştenilor a fost Ronald Ross, care a contabilizat 25 de puncte, 6 recuperări şi 8 pase decisive. Pentru BCM au mai înscris Sutalo 16, Kovac 16, Fraseniuc 15, Milosevic 10, Orbeanu 2, Stănescu 2, Faber 1.

Cei ami buni marcatori ai echipei de pe Bega au fost Danilo Mijatovic, autor a 22 de puncte, Jahsha Bluntt cu 17 şi Ivan Miskovic cu 15 puncte.