Saturday, February 28, 2015

BC Mureş se impune la scor la Oradea

Într-un meci contând pentru etapa a XXI-a a Ligii Naţioanel, BC Mureş s-a impus lejer în fieful vicecampioanei CSM Oradea, scor 65-84 (12-17, 18-26, 16-26, 19-18).

Gazdele au început bine partida, conducând cu 12-8 în debutul întâlnirii, dar "tigrii" au replicat cu un run de 0-9 prin care şi-au adjudecat primul sfert la 12-17. La reluare, echipa antrenată de Audrius Prakuraitis şi-a continuat demonstraţia de forţă, desprinzându-se la 12-22, iar la pauza mare tabela a indicat 30-43.

În repriza secundă, jocul a curs tot în favoarea formaţiei vizitatoare, diferenţa crescând chiar la 31 de lungimi, scor 50-81 în minutul 36. Ultimul fluier a consemnat victoria oaspeţilor la 19 puncte.

CSM Oradea: Markovic 14, Nuhanovic 13, Dillon 9, Paşca 9, Vlahovic 8, Krapic 7, Corpodean 5.

BC Mureş: Dykes 18, Peciukas 17, Ivanovic 13, Adamovic 13, Barro 9, Gajovic 7, Polyak 6, Căpuşan 2, Lazăr 2.