Saturday, February 21, 2015

BC Mureş trece din nou de CSU Asesoft

BC Mureş este singura echipă care a reuşit să dispună de două ori de CSU Asesoft în actuala ediţie a Ligii Naţionale. După victoria din tur de la Ploieşti, "tigrii" s-au impus şi în manşa secundă de pe teren propriu, scor 79-74 (19-16, 23-25, 23-16, 14-17).

După o primă repriză în care cele două formaţii au alternat la conducere la pauza mare tabela a indicat
42-41. La reluare, campioana s-a desprins la 44-47, dar gazdele au replicat tăios cu un run de 9-0 prin care s-au distanţat la 55-47.

Pe val, echipa antrenată de Audrius Prakuraitis nu a mai cedat iniţiativa, conducând ostilităţile până spre finalul timpului regulamentar, în minutul 38 fiind 76-70. Ploieştenii au reuşit să se apropie la 76-74, scor la care Vaidotas Peciukas a ratat două libere şi partida părea că s-a relansat. Gazdele nu s-au pierdut însă cu firea, iar omul finalului de meci a fost Ousmane Barro, care a reuşit două recuperări importante, transformând de asemenea două aruncări de linia de pedeapsă prin care a stabilit rezultatul întâlnirii, 79-74.

BC Mureş: Dykes 27, Barro 16, Ivanovic 14, Gajovic 10, Adamovic 8, Peciukas 4.

CSU Asesoft: Avramov 19, Pelekanos 19, FLowers 14, Runkauskas 14, Burlacu 4, Szijarto 2, Pot 2.