Monday, February 16, 2015

BCM Piteşti a întrerupt şirul victoriilor consecutive ale clujenilor| FOTO

Seria de victorii consecutive a formaţiei U-Banca Transilvania s-a întrerupt la opt, clujenii pierzând duminică seara în prelungiri în faţa celor de la BCM Piteşti, scor 94-97 (20-19, 23-24, 12-22, 28-18, 11-14.

După o primă repriză în care cele două adversare au alternat la conducere, la pauza mare s-a înregistrat egalitate la 43-43. La revenirea pe parchet, gazdele au luat prim planul, desprinzându-se la 52-45, dar echipa antrenată de Hristu Şapera a replicat cu un run incredibil de 0-16 pentru 52-61.

Argeşenii s-au instalat comfortabil la cârma jocului, iar în minutul 38 tabela indica 72-78. Soarta partidei părea a fi decisă, dar Darius Hargrove a încins finalul cu un coş din afara semicercului pentru 75-78. De la acest scor, clujenii şi-au mai trecut în cont şase puncte pe mând aceluiaşi Hargrove, şi alte două printr-un coş al lui Jonathan Jones, în timp ce de cealaltă parte Nemanja Maric a mers de nu mai puţin de patru ori la linia de libere. Sârbul a ratat trei din cele opt aruncări de care a beneficiat, însă a înscris punctul care a trimis meciul în prelungiri la 83-83.

Overtime-ul s-a desfăşurat cam după acelaşi scenariu ca şi întreaga partidă. Oaspeţii au început mai bine timpul splimentar, distanţându-se la 83-88, dar băieţii lui Marcel Ţenter au întors rezultatul, în minutul 43 Curtis Millage scuturând plasa coşului din afara semicercului pentru 93-91. Ultimul cuvânt l-a avut însă Ron Ross, care a înscris ultimele şase puncte ale formaţiei vizitatoare.

U-Banca Tranilvania: Hargrove 22, Millage 19, Silvăşan 12 (3 recuperări, 6 pase decisive), Barnette 10 (14 recuperări, 4 pase decisive), Jones 9, Mandache 7, Lalovic 4, Turner 3, Baciu 2.

BCM Piteşti: Ross 30 (11 recuperări, 5 pase decisive), Milosevic 19, Sutalo 14, Fraseniuc 14, Maric 9 (6 recuperări, 6 pase decisive), Kovac 7, Djapa 7.