Wednesday, February 18, 2015

Calificare istorică pentru Energia în sferturile EuroChallenge

Energia Târgu-Jiu scrie istorie în actuala ediţie a EuroChallenge. Gorjenii au dispus miercuri seara pe teren propriu de BC Astana, scor 90-89 (12-18, 18-14, 25-20, 23-26, 12-11), şi şi-au asigurat astfel prezenţa în faza sferturilor competiţiei cu o etapă înainte de încheierea Grupei I.

Având actualmente un bilanţ de 4 victorii şi o singură înfrângere, echipa antrenată de Antonis Constantinides nu mai poate pierde primul loc în grupă. În ultima rundă, Energia va primi vizita formaţiei Enek Basket.

Revenind la partida care a pecetluit soarta calificării, aceasta a fost decisă în prelungiri. După o primă repriză care s-a desfăşurat în nota de dominare a oaspeţilor, gorjenii au revenit mai decişi de la vestiare şi până în minutul 28 s-au desprins la 53-45. Jocul a curs în favoarea gazdelor până la mijlocul sfertului al patrulea, când BC Astana a realizat un parţial de 2-11 prin care a întors situaţia de pe tabelă de la 66-58 la 68-69.

Formaţia din capitala Kazahstanului nu a mai cedat iniţiativa, iar la 73-76 cu 20 de secunde înainte de expiarrea timpului regulamentar soarta întâlnirii părea decisă. Porter Troupe a aruncat însă sala în aer, restabilind egalitatea la 73-76 cu un coş de la mare distanţă. Oaspeţii au fost din nou aproape să dea lovitura de graţie după două libere transformate de Jerry Johnson, dar Giordan Watson a mai pus două puncte pe tabelă şi a trimis partida în prelungiri la 78-78.

În overtime, BC Astana s-a desprins la 85-89, dar ultimul cuvânt la avut din nou Watson, care a înscris ultimele 5 puncte ale meciului, stabilind rezultatul final la 90-89.

Pentru Energia Târgu-Jiu au marcat Watson 23, Glyniadakis 16, Milosevic 15, Darby 14, Troupe 11, Karpelesz 6 şi Kreen 5.