Sunday, February 1, 2015

CSU Asesoft se impune în derby-ul cu Steaua CSM EximBank

Steaua CSM EximBank a suerit sâmbătă al doilea eşec din actaua ediţie a Ligii Naţionale. Echipa antrenată de Niksa Bavcevic a cedat pe terenul campioanei CSU Asesoft cu scorul de 85-80 (27-21, 19-20, 21-21, 18-18).

Cu excepţia primelor trei minute de joc, în care cele două adversare au alternat la conducere, de la 10-8 ploieştenii s-au aflat în permananţă în avantaj până în finalul sfertului al patrulea. Oaspeţii au încins spiritele restabilind egalitatea la 75-75 cu puţin timo înainte de ultimul fluier, însă băieţii lui Vladimir Arnautovic nu au lăsat victoria să le scape printre degete, terminând partida cu un parţial de 10-5.

În urma acestui rezultat, CSU Asesoft a urcat pe primul loc în clasament, cu un bilanţ de 12 victorii şi 3 înfrângeri. Steaua e pe doi, cu 12 victorii şi 2 eşecuri, bucureştenii având un meci în minus. Echipa din capitală va disputa marţi, 3 februarie, restanţa cu BC Timişoara.

CSU Asesoft: Runkauskas 22, Flowers 18, Lee 15, Szijarto 11, Pelekanos 5, Burlacu 5, Mohammed 5, Cooper 4.

Steaua CSM EximBank: Amis 20, Barac 15, Ikonic 14, Nicoară 10, Paul 9, Drăguşin 6, Everett 6.