Sunday, February 22, 2015

Energia trece de CSM Oradea după un meci cu "cântec". 3 jucători au fost descalificaţi Nuhanovic

În ultimul meci din cadrul etapei a XX-a a Ligii Naţionale, Energia Târgu-Jiu a dispus pe teren propriu de CSM Oradea cu 89-74 (16-22, 17-18, 31-15, 25-19).

După o primă repriză controlată de oaspeţi, care au intrat la plus şapte la vestiare, scor 33-40, gorjenii au făcut o adevărată demonstraţie de forţă în sfertul al treilea, pe care şi l-au adjudecat cu 31-15, astfel că la ultima pauză tabela a indicat 64-55.

Pe val, gazdele nu au mai cedat iniţiativa şi jocul curgea lin în favoarea echipei antrenate de Antonis Constantinides. Dar, pe final, la 84-68, spiritele s-au încins şi în urma unor incidente între cele două tabere, Andreas Glyniadakis de la Energia şi Rareş Paşca şi Vujadin Subotic de la bihoreni au fost sancţionaţi cu fault descalificatoriu, iar Barîş Aktaş şi Mladen Pantic au fost penalizaţi cu fault antisportiv.

După reluarea partidei, băieţii lui Cristian Achim s-au apropiat la 84-74, dar timpul nu mai era de partea lor, iar ultimul fluier a consemat victoria gazdelor.

Energia Târgu-Jiu: Darby 27, Watson 17, Milosevic 14, Glyniadakis 14, Troupe 9, Karpelesz 6, Kremen 2.

CSM Oradea: Dillon 25, Subotic 14, Markovic 10, Paşca 8, Vlahovic 7, Nuhanovic 6, Pantic 4.