Saturday, February 28, 2015

Energia trece de CSU Atlassib într-un meci important în lupta pentru play-off

La capătul unui meci strâns, Energia Târgu-Jiu s-a impus vineri pe terenul celor de la CSU Atlassib cu scorul de 76-80 (22-21, 11-24, 22-16, 21-19).

După un prim sfert adjudecat de gazde la 22-21, gorjenii au realizat un run 0-14 prin care s-au desprins la 22-35, iar la pauza mare tabela a indicat 33-45. La reluare, echipa antrenată de Miodrag Perisic a reuşit să vină la un singur punct ân spatele adversarilor, fiind 50-51 în minutul 26, dar, simţind pericolul, formaţia vizitatoare a turat din nou motoarele, desprinzându-se la 55-61 până la ultima pauză. În sfertul al patrulea, jocul a curs spre victoria oaspeţilor, sibenii nereuşind să se apropie la mai puţin de trei, patru puncte.

Principalii marcatori ai Energiei au fost Troupe 24, Watson 21 şi Darby 19, care au înscris împreună 64 de puncte din totalul de 80 al gorjenilor. De cealaltă parte s-a remarcat Chris Lee cu 20 de puncte şi 14 recuperări.

În urma acestui rezultat, echipa din Tîrgu-Jiu a urcat pe locul opt în clasament, având un meci în minus, iar sibienii au căzut pe noua.