Tuesday, February 3, 2015

Steaua se impune în restanţa cu BC Timişoara

Într-un meci restant din etapa a XIV-a a Ligii Naţionale, Steaua CSM EximBank a dispus pe teren propriu de BC Timişoara, scor 81-68 (18-15, 15-23, 23-14, 25-16).

După un prim sfert adjudecat de gazde, echipa antrenată de Dragan Petricevic a luat prim planul, desprinzându-se la 33-38 până la pauza mare.

Bucureştenii au început repriza secunda secundă cu un run de 9-0 prin care au întors situaţia de pe tabelă la 42-38. Milos Pesic a scos formaţia vizitatoare din faliment, înscriind pentru 42-40, şi jocul s-a echilibrat, fiind 53-52 în minutul 28. Ultima parte a întâlnirii s-a desfăşurat însă în nota clară de dominare a băieţilor lui Niksa Bavcevic, care şi-au adjudecat o victorie prin care au revenit pe primul loc în clasamentul Ligii Naţionale.

Steaua CSM EximBank: Ikonic 20, Barac 16, Nicoară 15, Everett 8, Drăguşin 8, Amis 5, Tudor 5, Paul 4.

BC Timişoara: Lewis 19, Pilcevic 17, Tica 13, Manigat 10, Popescu 7, Pesic 2.