Tuesday, February 10, 2015

Magnific! Energia e la un pas de sferturile EuroChallenge

Energia Târgu-Jiu este de neoprit În EuroChallenge. Gorjenii au obţinut marţi seara o nouă victorie în cadrul Grupei I, dispunând în deplasare de Okapi Aalstar cu scorul de 82-84 (21-14, 18-24, 26-18, 17-28).

Oaspeţii au început bine jocul, conducând cu 2-8 în debutul întâlnirii, dar begienii şi-au intrat în mână şi şi-au adjudecat primul sfert cu 21-14. La reluare, băieţii lui Antonis Constantinides au reuşit să echilibreze situaţia de pe tabelă, la intrarea la vestiare cele două formaţii fiind despărţite de un singur punct, scor 39-38.

La revenirea pe parchet, gazdele au pornit tăvălugul şi la ultima pauză conduceau cu 65-56, pentru a se desprinde apoi la 77-70. Energia a revenit însă spectaculos cu un parţial de 2-9 pentru egalitate la 79-79, astfel că finalul a fost încins.

Ai noştri au făcut faţă cu brio presiunii, iar un three-point play al lui Glyniadakis şi două libere transformare de Milosevic au consemnat o victorie mare pentru Darby şi compania.

Pentru formaţia din Târgu-Jiu au înscris Milosevic 20, Troupe 14, Glyniadakis 13, Kremen 13, Watson 11 (3 recuperări, 9 pase decisive), Darby 8 şi Karpelesz 5.

În urma acestui rezultat, Energia ocupă primul loc în Grupa I cu un bilanţ de 3 victorii şi 1 eşec, gorjenii urmând să dispute ultimele două partide din această fază pe teren propriu.