Saturday, February 7, 2015

Nicoară şi Amis aduc victoria Stelei în faţa vicecampioanei

Într-un meci contând pentru etapa a XVIII-a a Ligii Naţionale, Steaua CSM EximBank a dispus pe teren prorpiu de CSM Oradea, scor 92-75 (22-21, 25-15, 26-17, 19-22).

Gazdele au început excelent partida, cu un run de 7-0, pentru ca în minutul 9 tabela să indice 22-16. Vicecampioana a reuşit să strângă situaţia chiar înainte de prima pauză, apropiindu-se la 22-21, dar, la reluare, echipa din capitală şi-a reluat marşul triumfal, desprinzându-se la 47-36 până la intrarea la vestiare.

La revenirea pe parchet, jocul a continuat să curgă într-o singură direcţie, astfel că la finalul sfertului al treilea s-a înregistrat un categoric 73-53. Ultima parte a întâlnirii a fost doar o formalitate pentru bucureşteni, care au bifat a 14-a victorie în actualul campionat.

Steaua CSM EximBank: Nicoară 24 (15 recuperări), Amis 24 (13 recuperări, 3 pase decisive), Barac 11, Ikonic 11, Pual 8, Everrett 6, Tudor 4, Drăguşin 2.

CSM Oradea: Vlahovic 19 (3 recuperări, 5 pase decisive), Dillon 13 (8 recuperări, 3 pase decisive), Pantic 13, Markovic 9, Subotic 7, Lupusavei 6, Nuhanovic 4, Corpodean 2, Paşca 2.