Friday, February 6, 2015

U-BT se impune la Sibiu. Clujenii se află la al 8-lea succes consecutiv

U-Banca Transilvania a câştigat derby-ul Ardealului, dispunând în deplasare de CSU Atlassib cu 62-71 (12-12, 18-18, 17-12, 15-29).

Clujenii au început mai bine partida, conducând cu 6-11 în minutul 3, dar gazdele au replicat cu un parţial de 6-1, care a făcut ca primul sfert să se încheie la egalitate, scor 12-12. La reluare, jocul a curs tot în favoarea echipei antrenate de Miodrag Perisic, care s-a desprins la 24-19, dar a fost rândul oaspeţilor să revină pe tabelă, la intrarea la vestiare fiind 30-30.

La revenirea pe parchet, sibienii au luat din nou prim planul, reuşind un parţial de 17-12, astfel că la ultima pauză era 47-42 în favoarea celor de la CSU. Băieţii lui Marcel Ţenter au apăsat acceleraţia în sfertul al patrulea, şi, cu 4 coşuri din afara semicercului trecute în cont, s-au distanţat la 49-58 până în minutul 35. Gazdele nu au mai reuşit să se apropie periculos, iar fluierul de final a consemnat a opta victoria consecutivă a formaţiei vizitatoare.

CSU Atlassib: Hurd 19, Johnson 13, Ceskovic 11 (4 pase decisive), Bojovic 7 (9 recuperări, 2 pase decisive ), Popovic 5, Popa Calotă 4, Lee 3 (7 recuperări).

U-Banca Transilvania: Hargrove 19, Barnette 13 (11 recuperări, 1 pasă decisivă), Millage 13, Silvăşan 12 (7 recuperări, 3 pase decisive), Jones 6, Mandache 2, Lalovic 2, Turner 2, Jucan 2, Baciu 1.