Saturday, February 21, 2015

U-BT învinge la limită o echipă decimată a Stelei

Steaua CSM EximBank a suferit cea de-a doua înfrângere pe teren propriu în actala ediţie a Ligii Naţionale, echipa din capitală cedând vineri seara la un singur puncte în faţa celor de la U-Banca Transilvania cu 82-83 (14-18, 27-31, 18-20, 23-14).Gazdele au avut trecuţi pe foaia de joc doar doi stranier, Pankracije Barac şi Bill Amis.

După un debut de partidă favorabil bucureştenilor, care au condus cu 12-9 în minutul 7, oaspeţii au realizat un parţial de 2-7 prin care şi-au adjudecat primul sfert cu 14-18, instalându-se comfortabil la cârma jocului.

La intrarea la vestiare tabela a indicat 41-49, iar la ultima pauză 59-69, pentru ca în debutul ultimei părţi clujenii să se distanţeze la 17 puncte, scor 59-76. Soarta întâlnirii părea decisă, dar Barac a sunat trezirea pentru ai săi cu un coş din afara semicercului şi gazdele au reuşit un run impresionant de 16-0 prin care s-au apropiat la 75-76.

Finalul a fost pe muchie de cuţit, cu 30 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar înregistrându-se egalitate la 82-82. Curtis Millage a trecut de la linia de pedeapsă un punct în contul clujenilor, americanul transformând una din cele două libere de care a beneficiat, iar Titus Nicoară a fost aproape de a înscrie coşul victoriei Stelei, dar aruncarea sa a fost blocată de Sean Barnette.

Steaua CSM EximBank: Barac 22, Amis 15 (12 recupeărri, 1 pasă decisivă), Nicoară 14, Paul 10 (4 recuperări, 6 pase decisive), Drăguşin 10, Dodoc 6, Tudor 5.

U-Banca Transilvania: Barnette 15 (7 recupeărri, 3 pase decisive), Millage 13, Baciu 12, Turner 11 (4 pase decisive), Hargrove 11, Lalovic 8, Silvăşan 6, Mandache 5, Jones 2.