Wednesday, March 4, 2015

Al 6-lea eşec în 7 meciuri pentru CSU Atlassib. Sibienii pierd şi cu BC Mureş

La primul meci după despărţirea de tehnicianul Muidrag Perisic, CSU Atlassib a cedat pe terenul celor de la BC Mureş cu scorul de 89-76 (27-24, 18-16, 20-18, 24-18).

După un start slab de partidă în care au fost conduşi cu 5-0 sau 18-11, oaspeţii au replicat cu un run de 0-2 prin care s-au desprins la 18-23, avantajul de 5 lungimi fiind cel mai mare înregistrat în favoarea lor. Primul sfert s-a încheiat însă la 27-24 pentru "tigri", iar la reluare, cu excepţia a două egalităţi, la 29-29 şi 36-36, echipa antrenată de Audrius Prakuraitis s-a aflat în permanenţă la conducere, la pauza mare tabela indicând 45-40.

La reluare, prim planul a fost luat din nou de sibieni, care au întors scorul, conducând cu 52-56 la mijlocul sfertului al doilea. A urmat însă o demnostraţie de forţă a gazdelor, care au realizat un parţial de 18-2 prin care s-au distanţat la 70-58 până în minutul 32. Astfel, finalul a fost doar o formalitate pentru BC Mureş.

CSU Atlassib a suferit a şasea înfrângere în ultimele şapte meciuri disputate, iar accederea în play-off e o misiune tot mai grea pentru băieţii lui Cătăli Vulc.

BC Mureş: Adamovic 23 (8 pase decisive), Ivanovic 17, Lazăr 17, Peciukas 12, Dykes 10, Gajovic 6, Barro 4.

CSU Atlassib: Bojovic 20, Popa Calotă 15, Hurd 13 (6 recuperări, 6 pase decisive), Ceskovic 12, Lee 10, Johnson 4, Zyle 2.