Saturday, March 14, 2015

BC Mureş bifează a şasea victorie consecutivă prin succesul cu Timba

Audrius Prakuraitis rămâne neînvins de când a preluat formaţia BC Mureş. Cu tehnicianul lituanian pe bancă, "tigrii" au obţinut a şasea victorie la rând, impunându-se sâmbătă seara în "junglă" în faţa Timbei Timişoara cu 113-82 (24-23, 33-18, 29-15, 27-26).

După un prim sfert echilibrat, încheiat la 24-23, gazdele s-au dezlănţuit, desprânzându-se la 57-41 până la intrarea la vestiare. La reluare, pe teren a existat tot o singură echipă, iar până în minutul 28 s-a înregistrat un parţial încredibil de 22-6 pentru scorul de 79-47. Astfel, ultimul sfert a fost doar o formalitate, trupa lui Prakuraitis trecând de borna a o sută de puncte marcate.

De la BC Mureş şi-au trecut numele pe lista marcatorilor toţi cei care au evoluat: Gajovic 22, Dykes 17, Barro 14, Polyak 12, Peciukas 11, Ivanovic 11, Lazăt 8, Oprea 6, Tudor 6, Barabasi 3 şi Căpuşan 3. Principalii marcatori ai bănăţenilor au fost Danilo Mijatovic 25 şi Ivan Miskovic 15.