Saturday, March 7, 2015

CSM Oradea pierde la Craiova şi riscă ratarea play-off-ului

SCM Craiova s-a impus dramatic pe teren propriu în faţa vicecampioanei CSM Oradea, scor 98-95 (29-32, 26-24, 19-22, 24-17). La capătul unei meci extrem de disputat, gazdele s-au impus în ultimele secunde graţie unei reuşite de trei puncte a lui Djordje Micic.

Prima repriză a fost una echilibrată, de-a lungul căreie nici una din cele două formaţii nu s-a desprins la mai mult de patru, cinci lungimi, iar la pauza mare s-a înregistrat o diferenţă de un singur puncte, fiind 55-56 în favoarea formaţiei vizitatoare.

Lareluare, bihorenii au luat prim planul şi s-au distanţat la 68-78, dar două coşuri consecutive de la mare distanţă ale gazdelor, semnate de Ivan Bosnjak şi Milivoje Bozovic, au strâns situaţia la 74-78. În ultimul sfert, cele două adversare au mers cap la cap, iar finalul a fost pe muchie de cuţit.

Cu 7 secunde înainte de ultimul fluier, la 95-92 pentru echipa antrenată de Andjelko Mandic, oaspeţii au beneficiat de trei aruncări libere, transformate de Radovan Markovic pentru egalitate la 95-95. Partida părea a se îndrepta spre prelungiri, însă, contra cronometru, Micic a scuturat plasa coşului din afara semicercului, declanşând fiesta în Sala Polivalentă din Craiova.

În urma acestui rezultat, CSM Oradea are o linie de clasament cu 11 victorii şi 11 înfrângeri, mai având doar două partide de disputat în cadrul returului. Contracandidatele vicecampioanei la un loc în play-off sunt Gaz Metan şi CSU Atlassib, formaţii cu un bilanţ de câte 9 rezultate pozitive şi 11 negative şi SCM Craiova, doljenii având trecute în cont 8 succese şi 12 eşecuri. Toate cele trei echipe mai au de jucat câte 4 meciuri.

SCM Craiova: Boltic 25, Micic 20, Marojevic 17, Bozovic 16, Bosnjak 9, Andrei 5, Bureau 4, Şanta 2.

CSM Oradea: Nuhanovic 21, Subotic 19, Markovic 17, Dillon 13, Corpodean 10, Paşca 6, Vlahovic 5, Krapic 4.