Tuesday, March 17, 2015

Energia Târgu-Jiu s-a calificat în semifinalele EuroChallenge!

La prima aprticipare în cupele europene, Energia Târgu-Jiu reuşeşte o performanţă istorică pentru baschetul românesc. Gorjenii şi-au asigurat în această seară prezenţa în careul de aşi a EuroChallenge, a treia cea mai puternică competiție continentală intercluburi, trecând cu 2-1 la general de Le Mans.

După 84-60 în prima manşă şi 79-68 în Franţa, decisivul s-a jucat la Târgu-Jiu, iar ai noştri au făcut o nouă demonstraţie de forţă, arătând, dacă mai era nevoie, că nu întâmplător au ajuns atât de departe.

Echipa antrenată de Antonis Constantinides a câştigat cu scorul de 79-64 (16-16, 16-17, 24-13, 23-18), la capătul unui meci entuziasmant. Dacă prima repriză a fost una echilibrată, la pauza mare tabela indicând 32-33, la reluare, gazdele au luat prim planul, desprinzându-se la 56-46 până în minutul 30.

Gorjenii au început sfertul al patrulea cu un run de 6-0 pentru 62-46, iar la acest scor soarta întâlnirii era deja decisă, ultimele minute fiind doar o formalitate.

Pentru Energia au înscris Glyniadakis 18 (11 recuperări, 3 pase decisive), Troupe 14, Mack, 14, Milosevic 12 (12 recuperări, 2 pase decisive), Darby 11, Watson 10 (3 recuperări, 6 pase decisive).