Tuesday, March 10, 2015

Magie în EuroChallenge. Energia e la un pas de Final Four

Energia Târgu-Jiu îşi continuă parcursul fabulos în EuroChallenge. Gorjenii au început în forţă seria cu Le Mans din faza sferturilor, dispunând pe teren propriu de francezi cu un categoric 84-60 (25-10, 31-9, 14-25, 14-16).

Gazdele au început partida cu un run de 13-0, adjudecându-şi apoi primul sfert cu 25-10. La reluare, echipa antrenată de Antonis Constantinides şi-a continuat demonstraţia de forţă, iar la pauza mare tabela a indicat un incredibil 56-19. Astfel, repriza secundă nu a mai avut istoric, oaspeţii reuşind doar să reducă proporţiile unui rezultat dezastrus pentru ocupanta locului opt în Hexagon.

Partida retur va avea pe pe 12 martie la Le Mans, iar decisivul, dacă va fi cazul, se va juca pe data de 17.

Pentru Energia au înscris Milosevic 23, Glyniadakis 12, Watson 12, Mack 10, Troupe 9, Darby 9 şi Karpelesz 9.