Wednesday, March 4, 2015

Steaua cedează la Târgu-Jiu şi pierde primul loc

Energia Târgu-Jiu a dispus miercuri seara pe teren propriu de Steaua CSM EximBank cu scorul de 79-67 (24-8, 13-24, 24-14, 18-21).

Partida nu a avut istoric, gazdele conducând pe tabela de marcaj din prima până în ultima secundă. Echipa antrenată de Antonis Constantinides a debutat în forţă cu un run de 7-0, iar primul sfert s-a încheiat cu un categoric 24-8. La mijlocul întâlnirii, formaţia vizitatoare s-a apropiat în câteva rânduri, dar nu la mai puţin de 3 lungimi, iar în ultimuls fert de oră avantajul gorjenilor a luat din nou proporţii, cea mai mare diferenţă, de 21 de puncte, înregistrându-se în minutul 32, la scorul de 67-46.

MVP-ul meciului a fost Nemanja Milosevic, care a realizat double-double-ul, cu 18 puncte şi 13 recuperări. Lista principalilor marcatori ai Energiei a fost completată de Goirdan Watson 16 şi Andreas Glyniadakis 13. De cealaltă parte, s-a remarcat Titus Nicoară cu 16 puncte şi 9 recuperări.

În urma acestui rezultat, Steaua a căzut pe poziţia a doua în clasament. Pe primul loc a urcat CSU Asesoft, ploieştenii având însă un joc în plus.