Saturday, April 25, 2015

Antonis Constantinides: "Avem buget comparabil cu salariul unui jucător de la Trabzon"

Energia Tîrgu-Jiu a pierut semifinala cu TS Medical Park, scor 63-83, din cadrul turneului final al EuroChallenge. Echipa antrenată de Antonis Constantinides va juca diminică pentru locul trei cu germanii de la Fraport Skyliners Frankfurt.
În primul rând vreau să felicit echipa din Trabzon. A fost o victorie meritată. Din punctul meu de vedere, meciul a fost pierdut în sfertul al doilea. Am început jocul uimitor de bine, am surprins Trabzonspor în primul sfert, practic nu au știut ce se întâmplă cu ei în primele minute, însă din păcate în sfertul secund s-a petrecut exact opusul. Am avut probleme mari în a-l opri pe Hardy și acesta a fost principalul motiv pentru care am pierdut. Desigur, știm că baschetul este un sport de echipă, dar în prima repriză s-a jucat cinci oameni împotriva unuia singur, Hardy. În a doua parte a meciului Trabzonspor a avut mai multă putere decât noi, iar antrenorul Markovic a făcut un lucru foarte inteligent, a mizat pe o rotație foarte mare, venind cu un plus cu jucătorii de pe bancă sa. S-a văzut că rotația noastră este una foarte scurtă, acolo s-a făcut diferență. În acest sezon am avut foarte multe probleme la recuperări, iar în cazul de astăzi, în față unui adversar mult mai valoros s-a văzut atât de mult diferența la acest capitol. Am mai spus-o, echipa noastră anul acesta a ajuns până aici în EuroChallenge având un buget comparabil cu salariul unui jucător de la Astana, Brindisi sau Trabzon. În ciuda acestui buget modest, echipa a avut un succes pentru club, pentru baschetul românesc, iar jucătorii trebuie să fie mândrii de ceea ce au realizat. - Antonis Constantinides, antrenor Energia Târgu-Jiu (csenergia.ro)