Saturday, April 11, 2015

BC Tmişoara se impune la Ploieşti prin reuşita căpitanului Jovanovic

În primul meci al seriei din cadrul sferturilor Ligii Naţionale. BC Timişoara s-a impus în fieful campioanei CSU Asesoft cu scorul de 80-82 (22-15, 17-19, 23-25, 18-23).

Echipa gazdă a început în forţă partida, desprinzându-se repede la 19-6, pentru a-şi adjudeca primul fert la 22-15. Jocul a continuat în nota de dominare a ploieştenilor. Oaspeţii au alergat în permanenţă după recupararea diferenţei de pe tabelă, reuşind să se apropie periculos cu puţin înainte de ultima pauză, când au strâns situaţia la 58-57.

Pe val, băieţii lui Dragan Peticevic au restabilit egalitatea, pentru prima oară de la un 2-2 înregistrat în debutul partidei, la 64-64. Jocul s-a echilibrat, iar în ultimele minute s-a mers cap la cap. Cu câteva secunde înainte de ultimul fluier, la 80-79 pentru adversari, Zlatko Jovanovic şi-a încercat norocul de la mare distanţă, scuturând plasa coşului pentru victria alor săi.

CSU Asesoft: Zigeranovic 20, Runkauskas 16, Flowers 14, Pot 9, Szijarto 7, Burlacu 6, Pelekanos 5, Cooper 3.

BC Timişoara: Lewis 19, Jovanovic 16, Popescu 16, Pesic 14, Persic 9, Tica 6, Pilcevic 2.

Al doilea meci al seriei va avea loc sâmbătă, cu începere de la ora 18:00, tot la Ploieşti.