Sunday, April 26, 2015

Bronz pentru Energia în EuroChallenge

Energia Târgu-Jiu a câştigat finala mică a EuroChallenge disputată în compania ocupantei locului şase în Bundesliga, Fraport Skyliners Frankfurt. Gorjenii s-au impus cu scorul de 83-80 (20-13, 16-21, 19-22, 28-24).

Echipa antrenată de Antonis Constantinides a început bine partida cu un run de 6-0, instalându-se la cârma jocului, şi a s-a menţinut în permanenţă la conducere, până la mijlocul sfertului al treilea, când germanii au restabilit egalitatea la 41-41.

În minutul 30 a fost 55-56, iar în ultima parte a întâlnirii s-a mers cap la cap, cele două adversare alternând la conducere. Cu 14 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, tabela a indicat 80-80, iar Giordan Watson a înscris din afara semicercului coşul victoriei alor noştri.

Pentru gorjeni au marcat Watson 18, Darby 16, Troupe 16, Glyniadakis 12, Karpelesz 9, Milosevic 8, Mack 4.