Sunday, April 12, 2015

CSU Asesoft restabileşte egalitatea în seria cu BC Timişoara

Seria dintre CSU Asesoft şi BC Timişoara este singura în care se înregistrează egalitate după disputarea primelor două partide, contând pentru sferturile Ligii Naţionale.

După ce în meciul de vineri, echipa de pe Bega s-a impus cu 80-82, sâmbătă campioana a dispus de bănăţeni cu scorul de 79-57 (12-15, 22-12, 24-22, 21-8).

Oaspeţii au început bine meciul, distanţându-se repede la 8-15, dar ploieştenii s-au apropiat la 12-15 până la sfârşitul primului sfert, instalându-se apoi comfortabil la cârma jocului. La pauza mare tabela a indicat 34-27, iar la reluare partida a curs tot în nota de dominare a trupei lui Sasa Ocokoljic. Ultima parte a întâlnirii nu a avut istoric, gazdele sprintând spre victorie. Cu câteva minute înainte de fluierul de final s-a înregistrat cel mai mare avantaj al prahvenilor, de 26 de puncte, la scorul de 79-53.

CSU Asesoft: Pot 17, Runkauskas 14, Zigeranovic 14, Flowers 11 (7 recuperări, 6 pase decisive), Burlacu 8, Szijarto 7, Pelekanos 6, Cooper 2.

BC Timişoara: Persic 10 (7 recuperări, 1 pasă decisivă), Tica 10, Popescu 10, Jovanovic 10, Lewis 6, Pilcevic 4, Milencovici 3, Pesic 2 (4 recuperări, 4 pase decisive), Toth 2.