Wednesday, April 15, 2015

Energia, prima echipă calificată în semifinalele Ligii Naţionale

Energia Târgu-Jiu a obţinut în această seară o a treia victorie în seria cu BCM Piteşti din cadrul sferturilor Ligii Naţionale, gorjenii asigurându-şi astfel prezenţa în careul de aşi al campionatului.

După victoriile înregistrate pe teren propriu la sfârşitul săptămânii trecute, echipa antrenată de Antonis Constantinides s-a impus în Trivale cu scorul de 85-86 (24-14, 24-19, 15-29, 22-24), decizând astfel soarta calificării îm trei partide.

Argeşenii au controlat jocul în prima repriză, conducând cu 48-33 la pauza mare, dar oaspeţii au făcut un tur de forţă în sfertul al treilea, pe care şi l-au adjudecat cu un parţial de 15-29, astfel că în minutul 30 tabela a indicat 63-62. Gorgenii au condus pe aproape tot parcursul ultimei părţi, gazdele apropiindu-se în secundele de final, când timpul nu mai era de partea lor.

BCM Piteşti: Milosevic 27 (17 recuperări, 3 pase decisive), Sutalo 20, Ross 18, Maric 10, Kovac 5, Djapa 3, Orbeanu 2.

Energia Târgu-Jiu: Watson 18 (2 recuperări, 8 pase decisive), Glyniadakis 18, Troupe 16, Milosevic 14, Karpelesz 11 (7 recuperări, 5 pase decisive), Mack 9.