Sunday, April 12, 2015

Energia se desprinde la 2-0 în seria cu BCM Piteşti

Energia Târgu-Jiu a profitat la maxim de avantajul terenului propriu avut în debutul seriei cu BCM Piteşti din cadrul sferturilor Cupei României.

După victoria de vineri, scor 76-74, gorjenii s-au impus şi în al doilea meci de acasă, adjudcându-şi victoria la 89-77 (25-25, 28-21, 17-9, 19-22).

Oaspeţii au început bine partida, desprinzându-se la 0-5 şi 11-18, dar echipa antrenată de Antonis Constantinides a resabilit egalitatea până în minutul 10, când tabela a indicat 25-25. În debutul sfertului secund, argeşenii au mai fost de două ori în avantaj, dar de la 30-31 gazdele au replicat cu un run de 5-0 pentru 35-31 şi din acel moment Energia s-a aflat în permanenţă la conducere, scorul luând proporţii în favoarea gorjenilor. Cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabelă a fost de 21 de puncte, la 85-64.

Energia Târgu-Jiu: Troupe 21, Darby 19, Watson 15, Mack 14, Milosevic 11 (10 recuperări), Karpelesz 4 (6 recuperări, 6 pase decisive).

BCM Piteşti: Ross 23 (8 recuperări, 6 pase decisive), Orbeanu 14, Djapa 10, Milosevic 8 (9 recuperări, 2 pase decisive), Fraseniuc 7, Sutalo 6, Kovac 5, Maric 4.