Saturday, April 11, 2015

Milosevic aduce pimul punct pentru Energia în seria cu BCM Piteşti

Energia Târgu-Jiu a debutat cu victorie în seria cu BCM Piteşti din cadrul sferturilor Ligii Naţionale. La capătul unui meci echilibrat, gorjenii s-au impus printr-un dunk al lui Nemanja Milosevic, rezultat final 76-74 (13-19, 21-15, 19-22, 23-18).

Oaspeţii au început mai bine partida, conducând cu 2-7 sau 11-19 de-a lungul primelor 10 minute, încheiate la 13-19 în favoarea trupui lui Antonis Constantinides. La reluare, argeşenii au restabilit egalitatea la 21-21, iar jocul s-a echilibrat. Până la pauza mare, cele două adversare au alternat la conducere, la vestiare intrându-se la 34-34.

În repriza secundă, meciul a curs în favoarea băieţilor lui Hristu Şapera, care s-au distanţat în mai multe rânduri pe tabelă, la 48-54, 62-67 sau 68-74. Ultimele minute ale întâlnirii le-au aparţinut însă gazdelor, care au realizat un run de 8-0 prin care au întors scorul de pe tabelă. Cu 3 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, Milosevic a înschis partida printr-un slam-dunk.

Energia Târgu-Jiu: Watson 19 (6 recuperări, 6 pase decisive), Troupe 19, Milosevic 15, Glyniadakis 9 (9 recuperări), Darby 7, Mack 5, Karpelesz 2.

BCM Piteşti: Ross 15 (5 recuperări, 8 pase decisive), Milosevic 16 (14 recuperări, 2 capace), Kovac 8, Fraseniuc 8, Sutalo 7, Djapa 5, Maric 4, Orbeanu 1.

Al doilea joc al dublei de la Târgu-Jiu se va disputa sâmbătă, cu începere de la ora 19:00.