Saturday, April 25, 2015

Nenad Markovic: "Felicit Energia. A ajuns în Final 4 și cred că a meritat asta"

Energia Târgu-Jiu a început bine partida cu TS Medical Park din semifinalele EuroChallenge, Energia conducând cu 22-17 în minutul 10, însă gazdele din Trabzon au replicat cu un parţial de 9-22 în sfertul al doilea. La pauza mare tabela a indicat 31-39, iar în repriza secundă turcii nu au mai cedat frâiele jocului, impunându-se la final cu un categoric 63-83. TS Medical Park va disputa marea finală în compania formaţiei JSF Nanterre, care a trecut în semifinale de Fraport Skyliners Frankfurt cu 84-79.
Felicit echipa Energiei. A ajuns aici, în Final 4, și cred că a meritat asta. Noi am câștigat partida la 20 de puncte, dar am tratat meciul foarte serios, pentru că știam la ce ne puteam aștepta. Ca să fiu sincer, anticipam o asemenea replică încă din startul partidei. Am avut emoții în propria noastră sală, am fost foarte lenţi, ne-am apărat la fel de lent, iar ei ne-au pedepsit la aproape fiecare ocazie pe care au avut-o. Din fericire pentru noi ne-am revenit în sfertul secund când Energia a marcat doar 9 puncte, iar noi 22. Atunci am revenit în joc și am putut aborda repriza a doua de pe coordonatele noastre, și astfel am controlat meciul până la sfârșit. Îmi felicit jucătorii că au trecut peste stresul și emoțiile unei semifinale în față unui adversar destul de incomod. Știu că nu a fost deloc ușor, dar sunt convins că ne vom descurca mult mai bine în finala de duminică. Nu pot să spun că nu vom avea din nou emoții, finala e finală, iar Nanterre este o echipă destul de valoroasă și trebuie să recunosc asta. Vom face tot posibilul să avem o evoluție constantă și să câștigăm finala. - Nenad Markovic, antrenor TS Medical Park (csenergia.ro)