Saturday, April 18, 2015

Steaua completează tabloul semifinalelor Ligii Naţionale

Vicecampioana CSM Oradea a luptat până în ultima secundă a seriei cu Steaua CSM EximBank, însă bucureştenii s-au calificat în semifinalele campionatului.

După victoriile la limită de pe teren propriu, 80-79 şi 79-77, echipa din capitală s-a impus sâmbătă seara în Arena "Toni Alexe" cu scorul de 86-91 (24-19, 27-21, 13-24, 22-27), obţinând victoria de care avea nevoie pentru a merge mai departe.

Gazdele au controluat prima repriză, conducând cu 51-40 la pauza mare, însă, la reluare, băieţii lui Niksa Bavcevic au replicat cu un parţial de 13-24 care a făcut ca la finalul sfertului al treilea să se înregistreze egalitate la 64-64.

Cu 1 minut înainte de ultimul fluier, tabela indica 79-86, dar bihorenii au refuzat să se dea bătuţi şi au reuşit să se apropie la 84-86, dar timpul nu mai era de partea lor şi liberele transformate cu sânge rece de Ikonic, Barac şi Nicoară au stabilit rezultatul întâlnirii şi scorul de 3-0 la general în favoarea Stelei.

Bucureştenii vor da piept cu BC Mureş în faza semifinaleleor.

CSM Oradea: Dillon 17, Vlahovic 17, Subotic 14, Pantic 11, Markovic 10, Krapic 10, Ţibîrnă 4, Popescu 3.

Steaua CSM EximBank: Nicoară 26, Barac 19, Ikonic 14, Amis 11, Paul 11, Perry 6, Drca 2, Drăguşin 2.