Sunday, April 12, 2015

Steaua trece din nou la limită de CSM Oradea

Steaua CSM EximBank are 2-0 la general în seria cu CSM Oradea, contând pentru faza sferturilor Ligii Naţionale. În primul meci al dublei de pe teren propriu, bucureştenii au câştigat la un singur puncte, scor 80-79, iar sâmbătă echipa antrenată de Niksa Bavcevic a dispus de vicecampioană la două lungimi, cu 79-77 (20-16, 20-23, 20-19, 19-19).

Partida a fost una echilibrată, dar formaţia din capitală a reuşit să învingă pe final de meci. După 60-58 la ultima pauză, gazdele s-au desprins în sfertul al patrulea, distanţându-se la 74-61 până în minutul 34. Cu Vujadin Subotic în prim plan, autor a 6 puncte, băieţii lui Cristian Achim au realizat un parţial de 2-14 prin care s-au apropiat la 76-75. Steliştii nu s-au pierdut însă cu firea şi nu au lăsat să le scape victoria, Ikonic închizând tabela de la linia de libere, la 79-77.

Steaua CSM EximBank: Ikonic 21, Barac 17, Amis 15, Nicoară 12, Paul 6, Drca 4, Drăgăşin 2, Perry 2.

CSM Oradea: Subotic 18, Dillon 16, Pantic 11, Markovic 10, Krapic 7, Vlahovic 6, Paşca 3, Corpodean 3.