Saturday, April 11, 2015

Steaua trece la limită de CSM Oradea în primul meci al dublei din capitală

În partida care a deschis seria dintre Steaua CSM EximBank şi CSM Oradea din cadrul sferturilor Ligii Naţionale, echipa din capitală a dispus pe teren propriu de vicecampioană cu scorul de 80-79 (23-19, 22-12, 15-26, 20-22).

Bihorenii au început mai bine jocul, conducând în mai mule rânduri de-a lungul primului sfert, fără a se desprinde însă la mai mult de 4 lungimi. De la 8-15, însă, gazdele au reuşit un run de 15-8 prin care au condus cu 23-19 în minutul 10. Pe val, băieţii lui Niksa Bavcevic nu au mai putut fi opriţi, diferenţa de pe tabelă de marcaj luând proporţii. Cel mai mare avantaj al bucureştenilor a fost de 18 puncte, la 44-26, iar la pauza mare s-a înregistrat scorul de 45-31.

La revenirea pe parchet, oaspeţiiau pus piciorul pe acceleraţie şi au reuşir un parţial de 15-26 prin care s-au apropiat la 60-57 până la sfârşitul sfertului al treilea. Astfel, ultima parte a întâlnirii a fost una echilibrată, gazdele fiind însă aproape în permanenţă cu un mic pas în faţă. A fost de două ori egalitate, la 65-65 şi 76-76, însă echipa antrenată de Cristian Achim nu a reuşit să treacă niciodată la conducere.

Cu câteva secunde înainte de final, la 80-77, Mladen Pantic a înscris pentru 80-79, însă timpul nu mai era de partea formaţiei vizitatoare, astfel că reuşita pivotului sârb nu a făcut decât să stabilească rezultatul întâlnirii.

Steaua CSM EximBank: Barac 19, Ikonic 15, Nicoară 13, Amis 12, Pual 7, Drca 7, Perry 5, Drăguşin 2.

CSM  Oradea: Subotic 25, Dillon 16, Pantic 14, Markovic 12, Vlahovic 5, Krapic 4, Corpodean 2, Paşca 1.

A doua partidă a seriei dintre Steaua CSM EximBanl şi CSM Oradea va avea loc sâmbătă, de la ora 16:45.