Wednesday, May 13, 2015

Energia trece de Steaua şi e aproape de bronz în Liga Naţională

Finala mică a Ligii Naţionale a debutat miercuri în capitală cu primul meci al seriei dintre Steaua CSM EximBank şi Energia Târgu-Jiu.

Gorjenii au făcut un pas important spre medaliile de bronz, câştigând la Bucureşti cu scorul de 75-95 (27-28, 20-21, 11-30, 17-16). După ce la pauza mare tabela a indicat 47-49, soarta întâlnirii s-a decis în sfertul al treilea, adjudecat de oaspeţi cu un categoric 47-49.

Astfel, în minutul 30 a fost 58-79, iar ultimele minute au fost doar o formalitate pentru echipa antrenată de  Antonis Constantinides.

Steaua CSM EximBank: Amis 15, Nicoară 14, Barac 13, Paul 10, Ikonic 6, Drca 5, Drăguşin 5, Dodoc 4, Perry 3.

Energia Tîrgu-Jiu: Milosevic 19, Darby 19, Troupe 19, Karpelesz 13, Watson 11, Mack 11, Kremen 3.

Partida a doua a seriei va avea loc duminică la Târgu-Jiu, cu începere de la ora 18:00.