Sunday, September 27, 2015

BC Mureş defilează în dubla cu CSU Atlassib

BC Mureş s-a calificat în faza sferturilor Cupei României în urma a două victorii cu CSU Atlassib. După ce echipa antrenată de Audrius Prakuraitis s-a impus la Sibiu cu 73-82, în returul de pe teren propriu "tigrii" au câştigat categoric, scor 97-73 (32-15, 20-27, 20-15, 25-16).

Oaspeţii s-au confruntat cu probleme majore de lor, Octavian Popa Calotă şi Georgian Păun fiind accidentaţi, în condiţiile în care în Cupă echipele trebuie să aibă doi români în permanenţă pe teren. Astfel, pentru sibieni Cornel Cioacătă a fost integralist, iar Vlad Tincu a evoluat timp de 37 de minute.

BC Mureş: Jurevicius 16, Polyak 15, Fraseniuc 13, Kemp 13, Martinic 12, Barabasi 10, Barro 10, Ivanovic 4, Gajovic 2, Jakab 2.

CSU Atlassib: Klassen 16, Tincu 12, Hardy 10, Cioacătă 9, Gillbert 8, Paul 7, Harrison 7, Lalovic 4.