Saturday, October 10, 2015

Dinamo trece acasă de vicecampioana BC Mureş

Într-un meci contând pentru etapa a doua a Ligii Naţionale, nou-promovata Dinamo a dispus pe teren propriu de vicecampioana BC Mureş cu scorul de 81-69 (19-23, 19-20, 20-10, 23-16).

Bucureştenii au început bine partida, conducând cu 19-15 în minutul 7, dar oaspeţii au replicat cu un run de 0-8 prin care şi-au adjudecat primul sfert la 19-23, iar până la pauza mare jocul a continuat în uşoara notă de dominare a echipei antrenate de Ausdrius Prakuraitis, la intrarea a vestitare fiind 38-43.

La reluare, prim planul a fost luat însă de gazde, care au reuşit un parţial de 20-10 pentru 58-53. Astfel, ultimele minute au fost mai mult o formalitate, victoria fiind adjudecată clar de Dinamo.

Dinamo: Sutalo 17, Babkauskas 13, Sulovic 12, Marinov 12, Vucic 9, Dahlman 9, Orbeanu 5, Corpodean 3, Tal 1.

BC Mureş: Barro 17, Ivanovic 17, Gajovic 12, Fraseniuc 6, Polyak 6, Martinic 5, Jureviciuc 3, Kemp 2.