Sunday, October 18, 2015

Liga Naţională | BC Mureş - CSM Oradea 76-85

În partida care a închis a treia etapă din cadrul turului Ligii Naţionale, CSM Oradea a dispus în deplasare de BC Mureş cu scorul de 76-85 (13-27, 20-20, 21-16, 22-22).

Echipa antrenată de Cristian Achim a luat prima opţiune pentru victorie încă din debutul întâlnirii, bihorenii adjudecându-şi primul sfert cu un categoric 13-27. La reluare, gazdele au echilibrat forţele însă parţialul de 20-20 nu a făcut decât să menţină diferenţa de 14 lungimi dintre cele două adversare, la pauza mare fiind 33-47.

La revenirea pe parchet, "tigrii" şi-au arătat colţii şi şi-au trecut în cont sfertul al treilea la 21-16, continuându-şi apoi turul de forţă pentru a reuşi să se apropie la un singur punct până în minutul 34, când tabela a indicat 66-67.

Simţind pericolul, oaspeţii s-au trezit din acalmie şi au reuşit un run de 0-10, prin care s-au desprins la 66-77. Trupa lui Audrius Prakuraitis nu a mai avut nici o replică, iar în ultimele minute jocul a curs spre victoria formaţiei vizitatoare.

BC Mureş: Martinic 25, Gajovic 16, Jurevicius 11, Kemp 8, Ivanovic 7, Polyak 5, Fraseniuc 2, Barro 2.

CSM Oradea: Ţibîrnă 20, Lucic 13, Franklin 12, Nuhanovic 12, Mandache 11, Barac 9, Markovic 6, Bernette 2.