Sunday, October 25, 2015

Liga Naţională | CSM Oradea - U-Banca Transilvania 67-68

În epilogul etapei a IV-a a Ligii Naţionale, U-Banca Transilvania s-a impus la limită, 67-68 (16-23, 22-11, 15-9, 14-25), pe terenul celor de la CSM Oradea.

Echipa antrenată de Marcel Ţenter a început mai bine partida, deasprinzându-se repede la 7-2, dar gazdele au restabilit egalitatea cu un dunk al lui Barnette şi un coş de la mare distanţă înscris de Mandache. Clujenii au stopat însă avândtul adversarilor, replicând cu un run de 0-12 prin care s-au distanţat la 7-19.

Primul sfert a trecut în contul oaspeşilor la 16-23, dar, la reluare, băieţii lui Cristian Achim luat prim-planul, reuşind să intre în avantaj la cabine, taleba indicând 38-34 în minutul 20. La revenirea pe parchet, jocul a continuat în nota de dominare a gazdelor, care s-au aflat la plus 10 la ultima pauză, scor 53-43.

În sfertul al patrulea, formaţia vizitatoare a revenit în joc, restabilind egalitatea la 57-57, astfel că finalul întâlnirii a fost unul extrem de disputat, cele două formaţii mergând cap la cap. La 65-64, orădenii au avut şansa desprinderii, dar Lucic şi Ţibîrnă au ratat cele patru libere de care au beneficiat. Coşul victoriei a fost marcat de Filip Adamovic cu 3 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar.

CSM Oradea: Barnette 10, Nuhanovic 10, Markovic 9, Mandache 8, Ţibîrnă 8, Franklin 8, Lucic 4, barac 4, Popescu 3, Paşca 3.

U-Banca Transilvania: Dykes 20, Hargrove 10, Zigeranovic 8, Jawara 7, Totok 7, Pasalic 7, Baciu 5, Adamovic 4.