Saturday, October 24, 2015

Liga Naţională | CSU Atlassib - BC Mureş 98-99

CSU Atlassib a pierdut la limită confruntarea cu BC Mureş, scor 98-99 (23-20, 16-31, 19-26, 40-22). Formaţia vizitatoare a condus şi la 20 de puncte în Sala Trasnilvania, însă sibienii au revenit spectaculos în ultimul sfert, pe care şi l-au adjudecat cu 40-22.

Gazdele au început bine partida, desprinzându-se la 23-15, dar echipa antrenată de Audrius Prakuraitis a revenit în joc, apropiindu-se la 23-20 până la finalul primului sfert. La reluare, "tigrii" au continuat să conducă osilităţile şi au reuşit un parţial de 16-31, care a făcut ca la pauza mare tabela să indice 39-51.

La revenirea pe parchet, jocul a continuat să curgă în nota de dominare a oaspeţilor, astfel că în minutul 30 s-a înregistrat un categoric 58-77. În sfertul al patrulea, sibienii au revenit însă spectaculos. De la 69-86, băieţii lui Dan Fleşeriu au realizat un run de 12-0 prin care au strâns situaţia la 81-86. Finalul a fost unul extrem de disputat, dar "galben-albaştri" nu au reuşit să dea lovitura de graţie, cedând la un punct.

CSU Atlassib: Lalovic 24, Gilbert 22, Hardy 18, Popa Calotă 16, Paul 9, Cioacătă 3, Klassen 2, Harrison 2.

BC Mureş: Martinic 29, Gajovic 23, Kemp 18, Barro 14, Jurevicius 9, Lazăr 4, Fraseniuc 2.