Saturday, October 31, 2015

Liga Naţională | CSU Atlassib - Energia Târgu-Jiu 98-80

Formaţia CSU Atlassib pare a-şi fi găsit ritmul în Liga Naţională. După victoria din etapa precedentă de la Piteşti, echipa antrenată de Dan Fleşeriu a dispus sâmbătă pe teren propriu de Energia Târgu-Jiu cu 98-80 (27-22, 28-16, 24-18, 19-24).

Soarta întâlnirii a fost decisă practic în prima repriză, una diminată clar de către sibieni, care la pauza mare au condus cu un categoric 55-38. Deşi au abordat sfertul al treilea la adăpostul unui avantaj liniştitor, gazdele nu au slăbit motoare şi până în minutul 30 s-au distanţat la 23 de puncte, scor 79-56. Astfel, finalul partidei nu a mai avut istoric.

Sibienii au bifat al treilea succes în primele şase etape, în timo ce Energia rămâne cu o singură victorie în cinci meciuri.

CSU Atlassib: Gilbert 22, Hardy 16, Popa Calotă 16, Lalovic 15, Paul 11, Mijajlovic 10, Harrison 6, Cioacătă 2.

Energia Târgu-Jiu: Troupe 20, Radosavljevic 17, Diggs 9, Eziukwu 9, Mack 8, Miles 7, Guţoaia 5, Sanda 2, Şanta 1.