Saturday, October 17, 2015

Liga Naţională | Energia Târgu-Jiu - Gaz Metan 68-75

Gaz Metan a bifat prima victorie în noul sezon, impunându-se într-un meci contând pentru etapa a treia a Ligii Naţionale pe terenul Energiei Târgu-Jiu cu scorul de 68-75 (22-27, 12-15, 19-17, 15-16).

Gazdele au început bine partida, cu un run de 8-0, dar medieşenii şi-au revenit repede şi au trecut la cârma jocului, adjudecându-şi primul sfert cu 22-27. La pauza mare tabela a indicat 34-42, iar la reluare formaţia vizitatoare s-a desprins la 41-56.

Băieţii lui Antonis Constantinides s-au trezit din letergie şi s-au apropiat la 53-58, dar oaspeţii au echilibrat forţele în sfertul al patrulea, încheiat cu un parţial de 15-16, asigurându-şi victoria.

Energia Târgu-Jiu: Diggs 16, Troupe 15, Eziukwu 12, Mack 9, Radosavljevic 6, Miles 5, Şanta 3, Guţoaia 2.

Gaz Metan: Peciukas 24, Pustahvar 18, Grabauskas 9, Şolopa 8, Nikolic 6, Tishchenko 4, Navickas 4, Costa 2.