Saturday, October 24, 2015

Liga Naţională | Gaz Metan - BCM Piteşti 92-114

Într-un meci contând pentru etapa a IV-a a Ligii Naţioanale, BCM Piteşti a dispus în deplasare de Gaz Metan cu 92-114 (23-35, 30-24, 25-27, 14-28).

Oaspeţii au controlat primul sfert, pe care şi l-au trecut în cont la 23-35, pentru a se desprinde apoi chiar la 23-41. Gaziştii s-au trezit din pumni şi până la pauza mare au redus considerabil din diferenţă, la intrarea la cabine fiind 53-59.

La reluare, jocul a fost unul echilibrat, parţialul de 25-27 făcând ca în minutul 30 tabela să indice 78-86, dar în sfertul al patrulea pe teren a mai existat o singură echipă.  Argeşenii au defilat spre victorie, depăşind borna a o sută de puncte marcate.

Gaz Metan: Pustahvar 28 (11 recuperări, 1 pasă decisivă), Navickas 9, Peciukas 18, Grabauskas 17 (13 recuperări, 1 pasă decisivă), Şolopa 6, Tishchenko 2, Popa 2.

BCM Piteşti: Ross 24 (8 recuperări, 6 pase decisive), Jogela 23, Mladenovic 20, Kuksiks 19, Bobrov 15, Tudor 7, Vlaicu 6.