Sunday, October 4, 2015

SCM Craiova se impune în prelungiri la Piteşti

Într-un meci contând pentru prima etapă a Ligii Naţionale, SCM Craiova a dispus în deplasare de BCM Piteşti cu scorul de 58-64 (15-8, 13-19, 9-13, 15-12, 6-12).

Oaspeţii au început mai bine partida, conducând cu 0-4, dar argeşenii au egalat repede la 6-6, pentru a-şi adjudeca apoi primul spert la 15-8 şi a conduce imediat după prima pauză la 18-8, cea mai mare diferenţă înregistrată în favoarea echipei antrenate de Jovica Arsic.

Formaţia vizitatoare a reechilibrat însă forţele până la intrarea la vestiare, când tabela a indicat 28-27, iar la reluare doljenii s-au instalat la cârma jocului, desprinzându-se la 33-40 până în minutul 27 şi 39-45 în debutul sfertului al patrulea.

Gazdele au revenit însă pe final şi la sfârştirul timpului regulamentar a fost egalitate la 52-52. În prelungiri, băieţii lui Oliver Popovic au reuşit să-şi apropie victoria, realizând un parţial de 6-12.

Principalul marcator al craiovenilor a fost Dorde Micic, autor a 23 de puncte. Bogdan Popescu s-a remarcat ct 7 puncte şi 12 recuperări. De cealaltă parte, Rihards Kuksiks a terminat în double-digits, cu 17 puncte şi 12 recuperări, iar Aleksandar Mladnovic a contabilzat la rându-i 17 puncte.