Sunday, October 11, 2015

SCM Craiova trece la un punct de Energia

În epilogul etapei cu numărul doi a Ligii Naţionale SCM Craiova a dispus la limită de Energia Târgu-Jiu, scor 78-77 (16-19, 22-25, 25-16, 15-17).

Gorjenii au început foarte bine partida, cu un run de 0-7, şi s-au instalat confortabil la cârma partidei, conducând în permanenţă până în minutul 26, când gazdele au egalat în premieră la 53-53. Pe val, echipa antrenată de Oliver Popovic a reuşit un parţial de 10-3 prin care s-a desprins la 63-56 spre sfârşitul sfertului al treilea.

Oaspeţii au reechilibrat însă repede forţele şi până la final s-a mers cap la cap. La 76-76, cu 53 de secunde rămase din timpul regulamentar, Bozo Djurasovic a beneficiat de două libere, pe care le-a fructificat, ducându-i pe ai lui la un avantaj de două puncte. În ultima fază a întâlnirii, Jamar Diggs a mers la linia de pedeapsă, dar a transformat doar una din cele două aruncări, punând capăt partidei fără prelungiri.

SCM Craiova: Djurasovic 19, Popescu 14, Micic 13, Grubor 13, Johnson 10, Burlacu 8, Djurkovic 1.

Energia Târgu-Jiu: Mack 18, Diggs 17, Troupe 10, Miles 10, Radosavljevic 7, Eziukwu 7, Guţoaia 5, Şanta 3.