Sunday, October 4, 2015

Victorie pe terenul Stelei pentru CSM Oradea

Într-un meci contând pentru prima etapă a Ligii Naţionale, CSM Oradea a dispus în deplasare de Steaua CSM EximBank cu scorul de 68-72 (16-19, 16-22, 19-17, 17-14).

Gazdele au început bine partida, desprizându-se la 9-2 în primele minute, însă formaţia antrenată de Cristian Achim a revenit repede în joc, restabilind egalitatea la 11-11, pentru a conduce apoi ostilităţile. Cel mai mare avantaj înregistrat în favoarea bihorenilor a fost de 15 puncte, în minutul 27, la 41-56.

Biieţii lui Hristu Şapera au revenit în sertul al patrulea, reuşind să întoarcă situaţia de pe tabelă de la 59-66 la 68-66, dar Uros Lucic şi-a scos echipa din faliment, înscriind pentru 68-68, iar ultimul cuvânt al întâlnirii i-a aparţinut lui William Franklin, care a mai trecut patru puncte în contul alor săi pentru a închide tabela la 68-72.

Principalii marcatori ai celor de la CSM au fost Andrei Mandache şi Nemanja Barac, ambii cu câte 12 puncte. Sean Barnette s-a remarcat cu 4 puncte, 9 recuperări şi 1 pasă decisivă. De cealaltă parte, Bill Amis a fost aproape de un double-double, el contabilizând 14 puncte şi 9 rebounds.