Sunday, November 15, 2015

Foto | U-Banca Transilvania - BCM Piteşti 81-77

Într-un meci care a avut loc vineri în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, U-Banca Transilvania s-a impus acasă în faţa formaţiei BCM Piteşti cu scorul de 81-77 (22-24, 17-20, 24-15, 18-18).

Partida a fost una extrem de disputată, în care ambele formaţii au demonstrat că pot învinge. În prima parte a întâlnirii, oaspeţii s-au desprins chiar la 22-34, la paua mare tabela indicând 39-44, dar în sfertul al treilea prim-planul a fost luat de clujeni care au realizat un parţial de 24-15 pentru 63-59.

Ultimele zece minute au fost pe muchie de cuţit. Astfel, cu 40 de secunde înainte de final, se înregistra egalitate la 77-77, dar argeşenii şi-au pierdut concentrarea, pierzând uşor mingea şi ratând şi două libere, în timp ce gazdele şi-au mai trecut 4 puncte în cont şi implicit şi victoria.

53 din totalul de 77 de puncte al echipei din Trivale au fost înscrise de doar doi jucători, Ron Ross, 32 (6x3), şi  Peda Pustozvonov, 21 (5x3). Cei doi au excelat la aruncările din afara semicercului.

U-Banca Transilvania: Adamovic 24, Zigeranovic 20, Dykes 12, Pasalic 7, Hargrove 7, Jucan 4, Jawara 4, Baciu 3.

BCM Piteşti: Ross 32, Pustozvonov 21, Mladenovic 9, Vlaicu 5, Stamenkovic 5, Bobrov 5.