Sunday, November 15, 2015

Liga Naţională | BC Mureş - Energia Târgu-Jiu 90-74

Într-un meci contând pentru etapa a VIII-a a Ligii Naţionale, BC Mureş a dispus pe teren propriu de Energia Târgu-Jiu cu scorul de 90-74 (23-22, 22-19, 29-18, 16-15).

Prima parte a întâlnirii nu a avut istoric, gazdele conducând în permanenţă pe tabelă. Cea mai mare diferenţă a fost de 12 puncte la 42-30, iar la pauza mare tabela a indicat 45-41. La revenirea pe parchet, gorjenii au aut o răbufnire de orgoliu. În minutul 24, Horne a scuturat plasa coşului de la mare distanţă pentru a-şi aduce echipa în premieră în avantaj la 51-52.

Băieţii lui Audrius Prakuraitis au simţit pericolul şi au dat o replică extrem de tăioasă, reuşind un parţial de 27-7 prin care s-au distanţat la un categoric 78-59. Astfel, finalul partidei a fost mai mult o formalitate, gazdele sprintând spre cea de-a patra victorie stagională.

BC Mureş: Ivanovic 18, Martinic 16, Gajovic 16, Polyak 14, Jureviciuc 9, Barro 7, Kemp 4, Fraseniuc 3, Lazăr 3.

Energia Târgu-Jiu: Diggs 23, Mack 19, Radosavljevic 9, Horne 7, Troupe 4, Şanta 4, Eziukwu 3, Guţoaia 3.