Sunday, November 15, 2015

Liga Naţională | Dinamo - BC Timişoara 88-78

După o partidă spectaculoasă, cu răsturnări de situaţie, Dinamo a dispus pe teren propriu de BC Timişoara cu scorul de 88-78 (26-12, 15-31, 23-23, 24-12).

Gazdele au început în forţă partida, desprinzându-se repede la 14-0, pentru a-şi adjudeca primul sfert cu un categoric 26-12. La reluare, însă, "leii" au arătat o altă faţă şi au întors situaţia de pe tabelă, intrând în avantaj la cabine, scor 41-43.

În sfertul al treilea jocul a continuat în nota de dominare a oaspeţilor, care s-au distanţat chiar la 41-48, iar în minutul 30 a fost 64-66. Ultima secvenţă a întâlnirii a debutat cu un run de 11-0 al echipei din capitală, 9 puncte fiind înscrise de la mare distanţă, pentru 75-66 şi bucureştenii şi-au apropiat până la urmă victoria care i-a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii Naţionale.

Dinamo: Sulovic 18, Babkauskas 15, Sutalo 15, Dahlman 13 (12 recuperări, 1 pasă decisivă), Marinov 12, Corpodean 9 (3x3), Virna 4, Orbeanu 2.

BC Timişoara: Djapa 25, Djundjerski 15, Jelenic 13, Milencovici 9, Smith 8, Reljic 6, Zekavicic 2.