Monday, November 2, 2015

Liga Naţională | Dinamo - SCM Craiova 83-71

Într-un meci contând pentru etapa a VI-a Ligii Naţionale, Dinamo a dispus pe teren propriu de SCM Craiova cu scorul de 83-71 (21-20, 13-25, 29-10, 20-16).

Gazdele au început bine partida, desprinzându-se la 18-12 şi 21-15, dar doljenii au reuşit să echilibreze forţele până la finele primului sfert, încheiat la 21-20. Pe val, echipa antenată de Oliver Popovic a condus şi la reluare ostilităţile, distanţându-se la 27-40 până în minutul 18, pentru ca la pauza mare tabela să indice 34-45.

La revenirea pe teren, cu Noah Dahlman în prim plan, autor a 17 puncte în sfertul al treilea, bucureştenii au revenit spectaculos, realizând un parţial de 29-10, care a făcut ca la o jumătate de oră de la primul fluier scorul să fie 63-55. În ultimele zece minute jocul a curs într-o singură direţie, spre victoria formaţiei din capitală.

Dinamo: Dahlman 24, Babkauskas 23, Sutalo 12, Marinov 10, Orbeanu 7, Corpodean 5, Paliciuc 2.

SCM Craiova: Burlacu 19, Djurasovic 17, Covington 12, Popescu 7, Bozovic 6, Johnson 5, Grubor 3, Negoiţescu 2.