Sunday, November 29, 2015

Liga Naţională | Energia Târgu-Jiu - Steaua CSM EximBank 79-76

Energia Târgu-Jiu a întrerupt seria de şase victorii la rând a formaţiei Steaua CSM EximBank. Echipa antrenată de Antonis Constantinides a dispus sâmbătă seara de bucureşteni pe teren propriu cu 79-76 (20-19, 19-23, 15-21, 25-13).

Gorjenii au început în forţă partida, desprinzându-se la 30-19 până în minutul 12, dar oaspeţii s-au trezit din pumni şi au reuşit un parţial de 9-23 care a făcut ca la intrarea la vestiare formaţia din capitală să conducă la
39-42.

La reluare s-a jucat după acelaşi scenariu. Gazdele au început mai bine repriza secundă, distanţându-se la
52-44, dar băieţii lui Hristu Şapera au replicat cu un nou tur de forţă prin care au întors scorul la 54-63 până la ultima pauză.

În sfertul al patrulea, Eneria a alergat după recuperarea diferenţei de pe tabelă şi în minutul 37 Jamar Diggs şi-a readus echipa în avantaj, înscriind pentru 73-72. Finalul a fost pe muchie de cuţit, dar Barîş Aktaş a asigurat victoria alor săi cu două libere transformate şi un coş de trei puncte, care au cântărit decisiv în stabilirea rezultatului întâlnirii.

Energia Târgu-Jiu: Eziukwu 19, Troupe 13, Mack 12, Digsg 11, Aktaş 10, Horne 9, Radosavljevic 3, Guţoaia 2.

Steaua CSM EximBank: Ikovlev 16, Amis 15, Marinovic 14, Cooper 8, Rasic 7, Nicoară 7, Paul 5, Lee 4.